Opublikowano 14 kwietnia 2017 r.

Józefinka jest Statuetką, którą trudno namówić na zmianę. Przekonać ją do siebie niełatwo, a gdy kogoś polubi, wraca jak bumerang. IX edycja konkursu (podobnie jak: III, IV i VII) zakończyła się przekazaniem jej w ręce zespołu z VI LO w Poznaniu. Na podium znalazły się aż dwie drużyny z LO św. Marii Magdaleny (laureaci edycji II, VI i VIII).
Paderek i Marynka triumfują i zgarniają nagrody. Gratulacje składamy jednak wszystkim Uczestnikom: weteranom i debiutantom, tubylcom i przybyszom z innych miast, gościom i gospodarzom. Wszystkim, dla których nasz konkurs był okazją do świętowania, dobrej zabawy i motywującej rywalizacji. Zapraszamy do galerii.
Oto lista drużyn z czołówki rankingu:
I miejsce: Krzysztof Kawula i Jędrzej Sławnikowski – VI LO im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu
II miejsce: Jan Brzozowski i Jakub Walkowiak – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu
III miejsce: Olga Ziuzia, Mateusz Cierechowicz – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu

Wyróżnienia:

IV miejsce: Marta Walkowiak, Joanna Grzelachowska – III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu
V miejsce: Izabela Anioł, Stanisław Bryś – II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu

Autorki najlepszej interpretacji sceny filmowej:
Magdalena Biadała i Zuzanna Ławniczak – III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu.

Uczestnicy reprezentowali 24 szkoły, połowa przybyła ze szkół poznańskich, połowa miała do pokonania drogę nieco dłuższą – z Bolechowa, Gniezna, Jarocina, Kalisza, Kórnika, Opalenicy, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Pniew, Puszczykowa, Szamotuł i Śremu. Szkołę reprezentować mogły dwie dwuosobowe drużyny. Wszyscy zdołaliśmy się zmieścić w salach 201 i 205.

Świetnie wypadli nasi reprezentanci!
Licealiści: Magdalena Cygan i Kacper Lorens (klasa I E i I D) oraz Zofia Jamrozik i Joanna Starosta (klasa II E).
Gimnazjaliści: Martyna Dłużewska i Anna Falbierska (2b), Natalia Kalka i Marcin Łukomski (2a) oraz Jakub Chojnacki i Andreas Kubik (2d). Wszystkie drużyny zajęły miejsca w górnej połowie rankingu.
Czarnym koniem okazały się dziewczyny – Ania i Martyna – które wskoczyły na ósme miejsce. Wyprzedziły ponad 30 licealnych drużyn!

Zmagania przebiegały w dwóch modułach. Pierwszy dotyczył filmów sezonu i dawał pierwszeństwo tym, którzy oglądają dużo i wiedzą, co oglądają. W tegorocznym Quizie pytania dotyczyły ok. 50-ciu filmów. Największą rozpoznawalnością cieszyły się: „Przełęcz ocalonych”, „Wspaniała siódemka” i „Moonlight”. Odgadywanie filmu po dźwiękach muzyki okazało się trudne, ale niemal wszyscy rozpoznawali głosy Emmy Stone („La La Land”) i Meryl Streep („Boska Florence”). Moduł drugi to klasyka – cztery zaproponowane do obejrzenia wcześniej filmy. Był Fellini, Bergman, Kieślowski i Stuhr. Uczestnicy pisali interpretację sceny z „Historii miłosnych” i rozwiązywali zadania dotyczące czterech tytułów. Tu wykazać mogli się sztuką odczytywania nie tylko dosłownych sensów.

Podziękowania kierujemy do Opiekunów zespołów uczestniczących w Konkursie – za przyjęcie zaproszenia, przygotowanie Uczniów, trzymanie za nich kciuków i sympatyczną obecność.
Ważni są dla nas wszyscy Przyjaciele imprezy. Dziękujemy za pomoc, wsparcie organizacyjne oraz za ufundowane nagrody.

Goście – Sponsorzy – Przyjaciele

1. Pani dr Anna Igielska z Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów (UAM) zainspirowała nas wykładem o dzikości w literaturze i filmie. Opowieść o dwóch kurtkach z wężowej skóry dotyczyła filmu z Marlonem Brando („Jak ptaki bez gniazd”) i z Nicolasem Cagem („Dzikość serca”).
2. Goście z Bydgoszczy – pani Dominika Kosińska i pan Dominik Wierski – opowiadali o 32. edycji festiwalu filmowego dla licealistów. Bywamy na nim od kilku lat. Tym razem organizatorzy przybyli do nas i ufundowali zwycięzcom konkursu (wraz z opiekunem) czterodniowy pobyt na wrześniowej AFF-Erze Filmowej. Jej tematem przewodnim będzie przyjaźń.

3. Gościliśmy przedstawicieli dwóch poznańskich kin – MUZY i HELIOSA – którzy podarowali pięciu pierwszym zespołom wejściówki na seanse. Sponsorem nagród książkowych i filmowych byli: Kurator Oświaty w Poznaniu, Rada Rodziców i Dyrektor ZSO nr 4, nauczyciele oraz firma Börner Polska Sp. z o.o. Komorniki.

4. Kino MUZA złożyło ofertę szczególną. Pani Małgorzata Kuzdra, doceniając pasję i entuzjazm uczestniczących w konkursie kinomanów, zaprosiła ich do współpracy. Tytuł AMBASADORÓW MUZY otrzymały zespoły, które osiągnęły najwyższą punktację. Organizatorzy przyjęli propozycję zorganizowania przyszłorocznej edycji w kinie MUZA.

5. Organizatorami (i autorami konkursowych zadań) są: p. Renata Borowiak i p. Lidia Gapińska. W jury zasiadały: p. Kalina Grochocka, p. Marzena Kossakowska-Stefańska, p. Justyna Jaworska i p. Magdalena Orłowska. Dobrym duchem i wsparciem byli panowie: Paweł Wietrzykowski i Marek Gapiński, autorzy zdjęć. Galerię szkolną uzupełniają zdjęcia, do których link wysyłamy uczestnikom.

na JUBILEUSZOWY X WIELKOPOLSKI KONKURS WIEDZY o FILMIE
w kwietniu 2018 roku