Opublikowano 19 kwietnia 2017 r.

 Z ogromną radością informujemy, że Stefan Rucki - absolwent naszego gimnazjum - wraz z innymi członkami zespołu CANpernicus zajęli pierwsze miejsce w krajowej edycji prestiżowego konkursu European CanSat organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, a tym samym będą reprezentować Polskę podczas finałowej kampanii w Niemczech, pod koniec czerwca.

Głównym założeniem tego międzynarodowego konkursu jest zbudowanie minisatelity wielkości puszki do napoju, mieszczącego w sobie podstawowe komponenty (tak jak zasilanie, moduł komunikacji czy komputer pokładowy), który ma za zadanie dokonać pomiarów atmosfery zarówno podczas lotu rakietą, jak i opadania na spadochronie.

W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, że „był to najbardziej profesjonalnie przygotowany projekt, który charakteryzowała najlepsza jakość badawcza projektu”, więcej TU.

Zwycięski zespół tworzą uczniowie dwóch toruńskich szkół (Liceum Akademickiego i IV Liceum Ogólnokształcącego): Łukasz Komoszyński, Marcel Korpal, Maciej Procyk, Kajetan Rachwał, Stefan Rucki, Julia Sochacka, Filip Szykuła.

Raz jeszcze gratulujemy i trzymamy za nich kciuki!
JMB