Opublikowano 18 maja 2017 r.

W piątek 12 maja uczniowie klas 3a, 3e, 3d i 3g zwiedzili obóz w Oświęcimiu–Brzezince. Zobaczyli autentyczny wagon, którym przywożono więźniów do obozu, zapoznali się z warunkami transportu oraz w jaki sposób na miejscu przeprowadzano selekcję ludności, a także wysłuchali relacji, jak wyglądał reżim obozowy, jak oznaczano osadzonych, a także jakich eksperymentów medycznych dokonywano na więźniach. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć baraki obozowe, zachowane prycze z siennikami, a nawet rysunki z bajek w bloku dziecięcym. Wrażenie zrobiły również ruiny komór gazowych oraz piece krematoryjne. Uczniowie dowiedzieli się o ogromie cierpienia, poniżenia, głodu i zimna, którego na co dzień doświadczali więźniowie, także ci najmłodsi. I choć wydaje się to nieprawdopodobne, to „ludzie ludziom zgotowali ten los” . Obóz w Oświęcimiu powinien być dla wszystkich przestrogą, aby nigdy okrucieństwa wojny się nie powtórzyły.
Małgorzata Wierszuła i Alicja Woźniak