Opublikowano 4 stycznia 2018 r.

 Jak co roku… już po raz dziesiąty. Organizujemy spotkanie licealnych kinomanów, którzy w konkursowych szrankach wykażą, że kino jest im bliskie i wiedzą o nim wszystko. Jubileuszowa edycja konkursu odbędzie się 6 kwietnia w Kinie MUZA.
Zaproszone szkoły zgłaszają już swoje zespoły. Liczymy na silną ekipę z Siedemnastki. Wystawimy dwie dwuosobowe drużyny. Zamiast duetu może być „solista”. Prawo udziału mają również gimnazjaliści – poprzednie edycje potwierdziły, że choć są najmłodsi, niejedno już widzieli i znają język filmu.
Wymagania stawiane przed uczestnikami:
1. Znajomość pięciu obowiązkowych filmów (w tym roku są to filmy z motywem wesela)
a) „Kontrakt” – reż. Krzysztof Zanussi (1980)
b) „Rachel wychodzi za mąż” – reż. Jonathan Demme (2008)
c) „Tuż po weselu” – reż. Susanne Bier (2006)
d) „Wesele” – reż. Wojciech Smarzowski (2004)
e) „Wypełnić pustkę” – reż. Roma Bursthein (2012).
2. Wiedza o ww. filmach. Im więcej się wie, tym lepiej. Jednym z zadań jest analiza sceny filmowej. Istotna jest więc znajomość filmowej terminologii.
3. Oglądanie filmów sezonu, czyli tego, co w polskich kinach pojawiło się od kwietnia 2017 do końca marca 2018. Rekomendowaną listę udostępnimy zainteresowanym. Są na niej filmy mainstreamowe i niszowe, kino niezależne i popkultura, fabuła – animacja – dokument. Słowem: wszystko.
4. Rozpoznawanie muzyki filmowej – tej, która współtworzy ww. filmy (klasykę i sezon).
5. Pasja i ciekawość, umiejętność zdobywania wiedzy o kinie bez szkolnych drogowskazów.
Są nagrody, jest dobra zabawa.
Eliminacje szkolne zorganizujemy tuż przed feriami zimowymi. Pytania i zgłoszenia – bezpośrednio u organizatorek. Najdalej do końca stycznia.
Renata Borowiak i Lidia Gapińska