Opublikowano 16 stycznia 2018 r.

W 2018 roku przypada 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nasza szkoła przyłącza się do obchodów tej ważnej dla naszego regionu i kraju rocznicy. Na początek przedstawiamy propozycje konkursów organizowanych przez ODN w Poznaniu.

Konkurs krasomówczy „Ożyw historię Powstania Wielkopolskiego”, zgłoszenia do końca marca, uczniowie klas IV – VI przygotowują legendę, uczniowie klas VII, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mowę, które wygłaszają publicznie, czas prezentacji od 3 do 5 minut.

Tematy legend:
1. O tym, jak powstała powstańcza kokarda.
2. O cwaniakach, którzy zdobyli most na Chwaliszewie.
3. Jak Stanisław Taczak został pierwszym dowódcą powstania.
4. O tym, jak Niemcy nie chcieli wpuścić Paderewskiego do Poznania.
5. Jak bohaterscy powstańcy zdobyli Ławicę.
6. O tym, jak zdobyto komisariat policji.
7. Jak mała Hania witała wielkiego pianistę.

Tematy wystąpień i przemówień:
1. Powitanie Paderewskiego w bazarze w imieniu działaczek organizacji dobroczynnych.
2. Mowa żony Paderewskiego do poznańskich dzieci (27.XII.1918 r.).
3. Wystąpienie dowódcy niemieckiego garnizonu zachęcające Ignacego Jana Paderewskiego do rezygnacji z podróży do Poznania (Rogoźno, 26.XII.1918 r.).
4. Mowa Władysława Seydy podczas otwarcia Sejmu Dzielnicowego (3.XII.1918 r.).
5. Powitanie Ignacego Jana Paderewskiego w Gdańsku przez Wojciecha Korfantego.
6. Mowa Ignacego Jana Paderewskiego na dworcu kolejowym po przyjeździe do Poznania (26.XII.1918 r.)
7. Wieczorna mowa Ignacego Jana Paderewskiego z okien Bazaru (26.XII.1918 r.).
8. Mowa generała Józefa Dowobra-Muśnickiego do żołnierzy Armii Wielkopolskiej podczas uroczystej przysięgi na Placu Wolności (26.I.1919 r.).
9. Mowa marszałka Francji Ferdynanda Focha do delegacji niemieckiej w sprawie działań wojennych w Wielkopolsce w związku z przedłużeniem rozejmu (listopad 1918 r.).

Konkurs literacki na twórcze „Opowiadanie z historią Powstania Wielkopolskiego w tle”, składanie prac do 15 marca (maksymalnie 5 stron znormalizowanego maszynopisu).

Konkurs plastyczny na „Kartkę okolicznościową z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego”, niepodpisane prace składamy do 15 kwietnia, format prac A4, technika płaska – rysunek, malarstwo, grafika, collage (bez użycia materiałów nietrwałych takich jak: plastelina, modelina, artykuły spożywcze).

Szczegółowych informacji udzielają p. Małgorzata Wierszuła (sala 16) oraz p. Alicja Woźniak (sala 214).