Opublikowano 13 marca 2018 r.

"Nie ma historii Polaków bez historii Żydów, nie ma historii Żydów bez historii Polaków” – relacja ze spotkania z panem Alexem Dancygiem

Przyjęliśmy gościa z Izraela 2 marca 2018 r. W sali 205 zmieściło się 140 osób. Oprócz uczniów naszej szkoły w spotkaniu wzięły udział kilkunastoosobowe grupy uczniów z III LO razem z p. prof. Beatą Kwiatkowską i p. prof. Różą Połeć oraz z XIV LO razem z p. prof. Barbarą Bednarek.
Nasz gość wspominał historię swoją i swojej rodziny. Mówił o edukacyjnej działalności Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vaszem w Jerozolimie, o swojej pracy na rzecz dialogu między naszymi narodami. Odpowiadał na zadawane pytania: wyjaśniał przyczyny antysemityzmu, antypolonizmu, wskazywał, co budzi niepokój w nowelizacji ustawy o IPN.
Pan Alex Dancyg – Żyd i Polak, historyk, który kocha polską literaturę, zna doskonale bieżące osiągnięcia polskich sportowców – dał się nam poznać jako gawędziarz. W swojej opowieści przytaczał mnóstwo faktów z historii. Mówił o sprawach trudnych i bolesnych. Wprowadzał żartobliwe dygresje, żeby – jak sam wyjaśnił – dać sobie odprężenie. Dygresje pomagały też nam - słuchaczom przyjmować przytłaczające informacje o Zagładzie.
Choć spotkanie trwało prawie trzy lekcje, uczniowie słuchali w skupieniu. Na zakończenie pan Alex Dancyg wyraził przekonanie, że młodzi ludzie będą szukać prawdy o wydarzeniach, nie dadzą się zmanipulować ideologicznemu przedstawianiu historii. Mówił: możemy się nie zgadzać, ale ważne byśmy siebie nawzajem słuchali.

Katarzyna Michałowska

Nasz gość zostawił prezent dla szkoły: film dokumentalny wyprodukowany przy współudziale Yad Vashem: "Pozostaliśmy ludźmi. Historia Fani Brancowskiej". Jest to świadectwo ocalonej z Zagłady dziewczyny, która urodziła się w 1922 w Kownie, potem przeniosła do Wilna, działała w partyzantce. Teraz – jako emerytka - spotyka się z młodzieżą Wilna i opowiada o przedwojennym świecie żydowskim, o kulturze i języku jidysz. Film jest dostępny w bibliotece szkolnej.

Dla zainteresowanych:

Pan Alex Dancyg jest bohaterem audycji radiowej Marty Rebzdy „Podwójna tożsamość”. (posłuchaj TUTAJ - 19 minut)