Opublikowano 9 kwietnia 2018 r.

 Powtórzę to, co – mam nadzieję – wiecie. Od 10 lat organizujemy konkurs filmowy. Adresujemy go do pasjonatów –tych, którzy kochają kino i chcą o nim wiedzieć jak najwięcej. Jak co roku – w kwietniu. Jak nigdy dotąd – poza szkołą. Jubileuszową edycję zorganizowaliśmy w kinie MUZA.

Patronował nam Wielkopolski Kurator Oświaty, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Państwowy Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Zjechały licealne drużyny z całej Wielkopolski. Była ich czterdziestka z 25 szkół. Wypełniliśmy filmową salę po brzegi i przeżyliśmy wspólne filmowe wagary. Poza szkołą, nasyceni filmowymi obrazami i muzyką. Sedno konkursu to zmagania. Kto najlepiej zna filmy z repertuaru 2017/2018? Kto wie o tych filmach więcej niż inni? Kto ma zadatki na filmowego krytyka? Kto najwnikliwiej obejrzał wytypowane filmy z motywem wesela?

Konkurs jest przyjemny i energetyczny. Ale niełatwy, wierzcie mi na słowo. Jedna rzecz: zadania, druga: silna konkurencja. Uznanie należy się wszystkim startującym zawodnikom. Ale prym wiodą trzy szkoły: Marynka, Paderek i … ZSO nr 4!!! Po raz pierwszy aż trzy nasze drużyny znalazły się w pierwszej dziesiątce! Nigdy dotąd tak blisko podium nie byli gimnazjaliści! A jedynym gimnazjum startującym w tym licealnym konkursie jest G26. Dodajmy, że zwycięzcy – dziś w barwach Marynki – to również nasi absolwenci.

LAUREACI:

 I miejsce: Jan Brzozowski i Jakub Walkowiak – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu

II miejsce: Krzysztof Kawula i Jędrzej Sławnikowski – VI LO w Poznaniu

III miejsce: Tymoteusz Górski i Aleksandra Szwarc – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu

IV miejsce: NATALIA KALKA i MARCIN ŁUKOMSKI – ZSO nr 4 w Poznaniu (G26)

V miejsce: ZOSIA JAMROZIK i KACPER LORENS – ZSO nr 4 w Poznaniu (XVII LO)

Najlepszą analizę sceny filmowej napisał zespół z I LO w Poznaniu: Bogna Goślińska i Marianna Galica.

Pięknie wypadli również:

Ania Falbierska i Martyna Dłużewska – X miejsce – ZSO nr 4 (G26)

Kaja Weron i Hubert Procyk – XVII miejsce – ZSO nr 4 (G26)

Zwycięzcy otrzymali Józefinkę – statuetkę, która jest znakiem rozpoznawczym Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie. Nagrody fundowali patroni oraz: Rada Rodziców naszej szkoły, pan Dyrektor, organizatorzy i firma Ceko z Goliszewa.

Laureaci otrzymali: książki, albumy, filmy, notesy, wejściówki do kina Muza oraz… zestaw pysznych serów. Kilkoro spośród laureatów otrzyma tytuł (a wraz z nim przywileje i obowiązki) Ambasadorów Kina Muza.

Organizatorzy konkursu: Renata Borowiak, Lidia Gapińska

Dziękujemy za pomoc paniom: Kalinie Grochockiej, Justynie Jaworskiej, Magdalenie Orłowskiej i Justynie Potaczek oraz panu Markowi Gapińskiemu. Nic nie mogłoby się zdarzyć, gdyby nie wsparcie pana Dyrektora Marka Kordusa, który nas w Muzie odwiedził i inaugurował imprezę. Z wdzięcznością uśmiechamy się do sympatycznego kierownictwa naszego ulubionego kina – pani Joanny Piotrowiak i Doroty Reksińskiej. Dziękujemy opiekunom zespołów, które wzięły udział w konkursie.

RB