Opublikowano 27 maja 2018 r.

21 maja uczniowie klas IA, II E oraz 3e odwiedzili Archiwum Archidiecezjalne. Na miejscu mogli obejrzeć zbiory znajdujące się w tej placówce, oczywiście tylko ich ułamek. Między innymi były takie dokumenty jak najstarszy wystawiony przez Władysława Laskonogiego z 1231 r., czy też kilka cennych inkunabułów, czyli ksiąg drukowanych w pierwszym okresie po wynalezieniu druku. Wśród zbiorów archiwum znajdowały się też książki pochodzące z osobistej biblioteki Zygmunta Augusta. Uczniowie zapoznali się także z księgami zgonów pochodzącymi z ewangelickiej parafii w Zbąszyniu. Dowiedzieli się również jak wygląda konserwacja książek i ich digitalizacja, czyli opracowywanie wersji cyfrowej zasobów Archiwum. Co ciekawe, koszt konserwacji jednej książki może wynosić nawet 30 tysięcy złotych. Była to zdecydowanie inna niż dotychczasowe żywa lekcja historii.

Małgorzata Wierszuła i Alicja Woźniak