Opublikowano 20 czerwca 2018 r.

Wystawa trwa. Chyba nikt nie przegapił. Antresola zamieniła się w galerię fotografii. Trzecioklasiści – w ramach projektu realizowanego na języku polskim – poszukiwali dla siebie miejsca w znanych obrazach. Sięgnęli do malarskich dzieł mistrzów, do kadrów filmowych lub okładek płyt. Tak zaaranżowali przestrzeń wokół siebie, by przypominała pierwowzór, a jednocześnie by stała się ich przestrzenią, ich zdjęciem. Zadziało się.

Jedni zachwycili wiernością, inni kreatywnym pomysłem, humorem lub znajomością fotograficznego rzemiosła. Niektórzy wszystkim naraz.

Efekt: jest ciekawie i kolorowo. Uczniowie, którzy właśnie stają się absolwentami naszej szkoły, zostawili nam po sobie pamiątkę. Zbiorowy portret indywidualności. Mamy nadzieję, że ten portret zachowają w swoich albumach (folderach) i wracając do niego, zobaczą w nim również to, co poza kadrem: aurę szkoły i pamięć o świetnej zabawie, w której wzięli udział.

Wystawa to zarazem konkurs. Jury zadanie miało niełatwe – po chwilowym entuzjazmie, doświadczyło bezradności, niemocy decyzyjnej, przytłoczenia nadmiarem olśnień. Chciało nagrodzić wszystkich. Szukało ratunku w wynajdywaniu różnych kategorii zdjęć, z bólem wybrało kilkunastu autorów, a ostatecznie (pod presją!) wytypowało siódemkę. Poniżej lista wyróżnionych – nie ustalono kolejności.

Autorzy prac, które na jury zrobiły największe wrażenie:
• Dominika Gaca z kl. 3b „Jaszczurka ugryziona przez dziewczynę” [Michelangelo Caravaggio, Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę]
• Maja Andrzejewska z kl. 3a [Edward Nożycoręki, reż. Tim Burton]
• Alicja Witt z kl. 3e [Annie Swynnerton – Zmysł Wzroku]
• Marcin Łukomski z kl. 3a [La la land, reż. Damien Chazelle ]
• Adrian Rodziejczak z kl. 3f „Adi Zawodowiec” [Leon zawodowiec, reż. Luc Besson]
• Zuzanna Czaplicka, Kaja Weron z kl. 3c [E.T., reż. Steven Spielberg]
• Dominika Cieślewicz z kl. 3f [J. Vermeer, Dziewczyna z perłą]

W typowaniu najulubieńszej fotografii udział mógł wziąć każdy. Głosowali uczniowie i pracownicy szkoły. Vox populi sympatią obdarzył szczególnie następujących Autorów (kolejność ma znaczenie):
1. Maję Andrzejewską z kl. 3a (wyróżniona również przez jury)
2. Kamila Pawlaka z kl. 3d (Edvard Munch, Dzień po)
3. Igora Konefała z kl. 3d (Caspar David Friedrich, Wędrowiec nad morzem mgły)
4. Martynę Jaworską z kl. 3a (Claude Monet, Kobieta z parasolką)
5. Weronikę Kłopocką i Alicję Młyńczak z kl. 3a (Lśnienie – reż. Stanley Kubrick)
oraz Adę Kieniewicz z kl. 3b („Ostatni grill”), Patryka Szaroletę i Huberta Bugajnego z kl. 3c, Eliasza Grunda z kl.3d, Alicję Mróz z kl. 3e i Adriana Rodziejczaka z kl.3f (wyróżnionego również przez jury).

W projekcie udział wzięli uczniowie klas: 3a, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f.

Jury: p. Iwona Jezierska, p. Jola Molenda-Bieniecka oraz Oliwia Staniszewska (IIe, SU). Jury było pierwszorzędne i zasługuje na Nagrodę Specjalną.

Opiekunki projektu: p. Renata Borowiak, p. Katarzyna Michałowska, p. Lidia Gapińska, p. Justyna Jaworska.

Pomysł: p. Renata Borowiak

W galerii zobaczycie również zdjęcia, które jury miało wielką ochotę wyróżnić, a nie mogło.

Autorzy: Ada Kieniewicz (3b), Martyna Leszczyńska-Adamczyk (3a), Ania Falbierska (3b), Martyna Jaworska (3a), Nikodem Kaczmarek i Weronika Konowalczyk (3a), Kacper Nowicki (3a), Patrycja Myszkowska (3a), Kamil Pufahl (3f), Jakub Woryma (3f), Jakub Chojnacki i Adam Olejnik (3d), Julia Mania (3b) oraz Alicja Bajorek i Kasia Dutkiewicz (3e).

(rb)