Opublikowano 23 października 2018 r.

Kolejnym punktem tygodnia obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego była wycieczka "Szlakiem powstańczych walk". Na wycieczkę wybrali się uczniowie klas 3h i 3k. Podczas wędrówki z przewodnikiem uczestnicy zwiedzili koszary pruskie znajdujące się w Gnieźnie, cmentarze w Gnieźnie oraz we Wrześni, gdzie znajdują się powstańcze groby. Byli także w Pobiedziskach, gdzie powstał najpiękniejszy pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich. Uczniowie przeszli traktem leśnym z Kobylnicy w kierunku Uzarzewa do miejsca, gdzie odbywały się spotkania i szkolenia poznańskich skautów. Poznali także historię Zdziechowej, w której rozegrała się pierwsza potyczka w otwartym polu, dzięki której ocalono Gniezno przed ponownym zajęciem go przez Niemców. Zwiedzili Salę Historii w Witkowie i usłyszeli o Witkowskiej Kompanii Powstańczej, która okryła się chwałą w walkach o Inowrocław. Wycieczka odbyła się w pięknej scenerii złotej polskiej jesieni.

Małgorzata Wierszuła i Alicja Woźniak