Opublikowano 5 grudnia 2018 r.

 W listopadzie uczniowie klasy 3k w towarzystwie kolegów i koleżanek z klas 3e, 3c i 3g wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Berlina, której celem było poznanie historii i zabytków stolicy Niemiec, zwiedzenie Muzeum Techniki oraz kontakt z żywym językiem.
W trakcie wycieczki widzieliśmy wiele ciekawych miejsc - obejrzeliśmy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Reichstag i Bramę Brandenburską. Odbyliśmy także krótki spacer ulicą Unter den Linden, podczas którego zobaczyliśmy pomnik konny króla Fryderyka II, Bebelplatz, na którym w 1933 r. odbyło się masowe palenie książek niezgodnych z ideologią faszystowską. Wydarzenie to upamiętnia wyjątkowy pomnik przedstawiający pustą bibliotekę znajdującą się pod powierzchnią placu. Byliśmy też na Wyspie Muzeów i podziwialiśmy monumentalną katedrę. Następnie poszliśmy na Alexanderplatz, w pobliżu którego znajduje się symbol Berlina, słynna wieża telewizyjna.

Tam mieliśmy przerwę, podczas której wybraliśmy się na drobne zakupy i upragniony obiad. Była tu okazja, aby wykorzystać znajomość języka niemieckiego. Popołudnie spędziliśmy w Muzeum Techniki i Centrum Nauki Spectrum, gdzie podziwialiśmy imponujące eksponaty i mogliśmy uczyć się przez doświadczenia. Pogoda w stolicy Niemiec dopisała, więc bardzo zadowoleni, choć zmęczeni, wróciliśmy do Poznania. 

Dziękujemy naszym wyrozumiałym i cierpliwym opiekunkom, p. K. Dezor, p. A. Gumieli-Pająkowskiej, p. M. Orłowskiej i p. A. Janickiej za udaną wycieczkę.

klasa 3k