Opublikowano 17 października 2018 r.

Zapraszamy uczniów liceum, którzy interesują się historią, do udziału w kolejnej edycji Olimpiady Historycznej. Etap szkolny składa się z napisania pracy badawczej, którą należy oddać do dnia 5 listopada 2018 r. Wybieramy jeden z podanych poniżej tematów:
Starożytność: Nie tylko piramidy – największe osiągnięcia cywilizacji egipskiej.
Średniowiecze: Geneza i znaczenie miast w średniowiecznej Europie.
Nowożytność: Rokosze i konfederacje w Rzeczypospolitej – między demokracją a anarchią.
Historia XIX wieku: Legiony J. H. Dąbrowskiego – dzieje i oceny historiografii.
Historia XX wieku: Kampania polska – blaski i cienie działań obronnych w 1939 r.
Historia parlamentaryzmu w Polsce: Rola parlamentaryzmu w procesie odbudowy państwowości polskiej po 1918 r.
Historia regionu: Przemiany polityczne, społeczne i gospodarcze w moim regionie w latach 1944 – 1956.

Alicja Woźniak

 

Opublikowano 15 października 2018 r.

Jeszcze tylko do piątku 19 października trwa głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, dzięki któremu nasza szkoła może wzbogacić się o boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią (typu "Orlik"). Prosimy o zagłosowanie na projekt nr 7 w rejonie VIII - Ratajskie Centrum Sportowe. Głosowanie trwa zaledwie 2 minuty i odbywa się TUTAJ
Zachęćcie do głosowania rodziców, babcie, dziadków, ciocie, wujków, znajomych! To ogromna szansa dla naszych uczniów, by mogli odbywać lekcje wychowania fizycznego na nowoczesnym i bezpiecznym boisku! Mogą głosować wszyscy nasi uczniowie – także niepełnoletni – w tym celu jeden z rodziców musi wyrazić zgodę poprzez wpisanie przy oddawaniu głosu przez powyższą stronę swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu.

 

Opublikowano 13 października 2018 r.

 Klasa teatralna wzięła udział w niecodziennym wydarzeniu. Zostaliśmy zaproszeni na uroczystość związaną z oficjalnym odsłonięciem muralu na budynku nr 70-76 na os. Armii Krajowej, upamiętniającym naszą poznańską, wybitną aktorkę Krystynę Feldman. Podczas uroczystości były wspomnienia, opowieści o procesie tworzenia muralu oraz podziękowania dla osób zaangażowanych w projekt. Spotkaliśmy także poznańską poetkę Barbarę Tylman, której podobizna również został uwieczniona na muralu w innej części miasta. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Pogoda dopisała w pięknych kolorach jesieni. To była bardzo ciekawa wycieczka, skłaniająca do refleksji nad przemijaniem.

 HS

Opublikowano 12 października 2018 r.

 Trwa szkolna akcja "Razem dla Michała" (szczegóły TUTAJ). W galerii możecie zobaczyć migawki z zawodów sportowych. Przed nami jeszcze koncert "Czad dla Michała" w dniu 26 października, na który serdecznie zapraszamy.

Opublikowano 11 października 2018 r.

 W dniach 3–7 października w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się XXII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna. Było to szczególne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy zorganizowano podczas jej trwania Dni Młodzieży. Dzięki temu uczniowie z naszej szkoły z klas 8c oraz 3c byli dwiema z ośmiu klas w całym województwie, które wzięły udział w tym przedsięwzięciu. Ponieważ wystawa odbyła się w Poznaniu w szczególnym czasie, (100. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100. Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego), poznański ODN zorganizował tematyczną ścieżkę edukacyjną dla młodzieży. Uczniowie zapoznali się z działaniem Poczty Polowej funkcjonującej w trakcie powstania oraz początkami Poczty Polskiej po odzyskaniu niepodległości. Mogli również obejrzeć eksponaty związane z 460–letnią historią poczty, znaczki z różnych okresów historycznych i różnych stron świata. Dla uczniów przygotowano także zabawy dydaktyczne oraz specjalne punkty meldunkowe i przepustki. Uczniowie otrzymali specjalne naklejki i znaczki z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Małgorzata Wierszuła i Alicja Woźniak

Opublikowano 8 października 2018 r.

 4 października odbyła się tradycyjna prezentacja klas pierwszych liceum, podczas której uczniowie zostali zachęceni do wzięcia udziału w trzech zadaniach. Pierwszym był test wiedzy obejmujący część przedmiotów nauczanych w naszej szkole (np. matematykę, język hiszpański). Drugie zadanie było swego rodzaju grą w terenie – w szkole. Każda klasa miała udać się w odpowiednie miejsca, zapamiętać wymyślone przez organizatorów obrazki, a następnie narysować je z pamięci. Sprawdzało to z całą pewnością umiejętność współpracy. Trzecia konkurencja polegała na dość spontanicznej autoprezentacji wszystkich klas. Bez wątpienia każda klasa wykazała się tu wielką kreatywnością. Pierwsze miejsce zajęła klasa I E.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział.

NK

Opublikowano 8 października 2018 r.

 28 września uczniowie klasy 2a szkoły podstawowej wzięli udział w Nocy Naukowców na Politechnice Poznańskiej. Program zawierał konkursy, eksperymenty i warsztaty. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Pierwsze zajęcia były zatytułowane „Pomocna dłoń robota” i przybliżyły wiedzę o robocie manipulacyjnym i jego możliwościach. Dlaczego chwytanie różnych przedmiotów - tak łatwe dla człowieka - jest trudne dla robota? Czy możliwe jest sterowanie robotem za pomocą gestów? Podczas tych zajęć nasi uczniowie mogli spróbować sił m.in. w kierowaniu ruchami robota. Drugie zajęcia, w których uczestniczyliśmy, zatytułowane były „Fizyka Kids- magnesy. Fizyka to jest to” i zawierały ciekawe eksperymenty dla najmłodszych z magnesami w roli głównej. Tegoroczną Noc Naukowców zakończyliśmy pełni wrażeń.

Małgorzata Kryś

Opublikowano 5 października 2018 r.

 Głosuj przez Internet - nawet codziennie – do 21 października na plakat naszej szkoły, a wygramy 1000 książek! Liczy się każdy głos. Zachęcaj innych. Też skorzystasz z nagród. Uczniowie zwycięskich szkół sami wybiorą książki, które chcą czytać. Nagrody trafią do 10 szkół z całej Polski.
Oddaj swój głos.
1. Wejdź na stronę organizatora konkursu TUTAJ
2. W okienku [„szukaj”] wpisz: „Poznań” lub „Szkoła Podstawowa nr 47”. Kliknij na plakat z hasłem: „Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece”.
3. Przy oddaniu głosu podaj swój adres email, na który otrzymasz link do głosowania na szkołę.
4. Sprawdź skrzynkę mailową. Kliknij otrzymany link.
Klikaj link codziennie do 21 X 2018 r.

Katarzyna Michałowska i Jolanta Molenda–Bieniecka