Menu

default_mobilelogo

Noc Bibliotek 2020 plakat scaledTegoroczne hasło otwiera wiele możliwości interpretacyjnych. 

Na takim najbardziej przyziemnym i dosłownym poziomie, to nastrój na delektowanie się czytaniem. Jesienna aura szczególnie sprzyja chwilom z książką, w tym, nawet już memowym, fundamentalnym pakiecie: z herbatą lub kawą i pod kocem, zwłaszcza gdy z przysłowiowej “polskiej złotej jesieni” zostają już tylko wspomnienia, a okna w deszczowych strugach mokną.

Na drugim, to wreszcie całość inicjatyw podejmowanych przez biblioteki, by ten klimat, a raczej tą aurę sprzyjającą czytaniu również i w naszej szkole stwarzać codziennymi działaniami.

I - last but not least - na najbardziej naglącym i obecnym to powieści, eseje, reportaże, picture booki, filmy czy publikacje online, podejmujące temat kryzysu klimatycznego, praw zwierząt, ochrony przyrody,czyli w szeroko rozumianym nurcie eko. 

Zachęcamy - tej jesieni bądź pod wpływem czytania!

Obchody Nocy Bibliotek  w naszej szkole tym razem w nieco zmienionej odsłonie, nie stricte stacjonarne, ale niemniej wspólnotowe, chociaż tą wspólnotę, trochę rozszerzymy o  czytelnicze atrakcje przygotowane przez głównych organizatorów Nocy Bibliotek, czy lokalne biblioteki, a jednocześnie, i to nie jest paradoks, bardziej jednostkowe, bo proponujemy Wam, abyście w swoich czterech ścianach, pamiętając, że“ nie ma planety B!”, więc o tę jedną, którą mamy musimy zadbać, spędzili trochę czasu na poszerzeniu swojej ekowiedzy, i kształtowaniu postaw proekologicznych

Wisienką na torcie będzie zaś pewien analogowy akcent w holu szkoły, który w swojej wielobarwnej odsłonie zobaczycie już w poniedziałek, 12 października, a który przygotowałyśmy wspólnie z wolontariuszkami: Kasię, Lilą, Jagodą, Niną, Oliwką i Niną. Bo sprawy przyrody, troski o to co dzieje się z naszym środowiskiem, czy jakie relacje łączą nas ze światem zwierząt i roślin, zajmują myśli niejednej pisarki i niejednego pisarza w Polsce i na świecie. Warto wspólnie z nimi pozastanawiać się nad naszym jednostkowym wpływem na naszą planetę i zamieszkujące ją stworzenia.

Zapraszamy!

[jmb]

Co, kto i gdzie się dzieje:

 

CEO główni organizatorzy_ki Nocy Bibliotek:

10.10.2020 o 19.00 uroczysta inauguracja akcji online z udziałem pisarzy i artystów. Przeczytany zostanie wspólnie napisany przez Jacka Cygana specjalnie dla Nocy Bibliotek wiersz – hymn tegorocznej akcji (młodsi) oraz wiersz Doroty Masłowskiej z książki „Psikusy”, Gang Design, 2017 (starsi). Oprawę muzyczną, a na finał koncert kołysanek z wierszami polskich poetek zagrają Janusz i Kaja Prusinowscy z zespołem.

Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19: 

sobota 10.10

godzina 17.00 - rozmowa o historii i idei Po-Dzielni, która działa w Poznaniu juz od blisko dwóch lat

godzina 18.00 - spotkanie z Jackiem Karczewskim autorem m.in. “Nocy Sów”

godzina 20.00 - pokaz mody inspirowany ekologią i wykorzystaniem surowców wtórnych, na którym swoje prace zaprezentują studenci i wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Hol szkoły:

12.10- 30.10

Książki w nurcie eko dla dużych i małych - wystawa

 

W sieci:

Do poczytania:

Areta Szpura, I Ty możesz uratować planetę, il. Tomek Pieńczak, przewodnik ekologiczny - 

https://www.latozestrada.poznan.pl/content/uploads/2020/07/Ty-tez-mozesz-uratowac-planete_ASzpura.pdf

Webinary:

Nagranie webinarium "Postawa na miarę kryzysu, czyli porozmawiajmy o klimacie" z przedstawicielką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, które odbyło się 26 marca br.: https://biblioteki.org/webinaria/Nagranie_webinarium_Postawa_na_miare_kryzysu0.html

Filmy: 

“Można panikować” - polski film dokumentalny z 2020 roku w reżyserii Jonathana L. Ramseya, opowiadający o fizyku atmosfery, profesorze Szymonie Malinowskim i jego działalności popularyzującej wiedzę o zmianach klimatycznych: https://www.youtube.com/watch?v=osm5vyJjNY4

Eko edukacja w sieci*:

https://naukaoklimacie.pl/ - portal naukowy, gdzie znajdziecie wiele sprawdzonych, przydatnych informacji na temat procesów zachodzących w przyrodzie, wyjaśnianie fizycznych praw rządzących klimatem, relacjonowanie aktualnych wyników badań oraz rozwiewanie klimatycznych mitów narastających w tym zakresie.

http://www.klimatdlaziemi.pl/ - portal, prowadzony przez Fundację Nasza Ziemia. W sposób przekrojowy prezentuje teorię globalnego ocieplenia, konsekwencje podnoszenia się temperatury Ziemi, możliwości przeciwdziałania, a także prawdopodobne następstwa zaniechania jakichkolwiek działań. Informacje te są poparte danymi liczbowymi i wykresami pochodzącymi z poważnych naukowych źródeł. Dodatkowym atutem portalu są na bieżąco dodawane artykuły dotyczące różnych aspektów zmian klimatu oraz kalkulator i symulator emisji CO2, stworzony przez Marcina Popkiewicza, eksperta współpracującego z Fundacją Nasza Ziemia.

https://ekonsument.pl/materialy.html - ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.

*informacje cytowane z artykułu “ Przydatne Eko miejsca w sieci” https://labib.pl/artykuly/pokaz/1096