Menu

default_mobilelogo

872A147F CFC8 43E3 9445 8433E9B8C211Papierowy teatr to nasz biblioteczny hit, nic tak szybko nie sprawia, ze przestrzeń umownie zmienia się w miejsce, w którym snuje się opowieści, jak otwarcie drewnianej skrzynki (shibai) i pierwszy rzut oka naszych uczestniczek i uczestników na kartonowe plansze z ilustracjami (kami).

„Początki teatrzyku sięgają XII wieku, wówczas w buddyjskich świątyniach mnisi przekazywali umoralniające opowieści za pomocą ilustracji osobom, które nie potrafiły czytać i pisać”*.

Natomiast do Europy sprowadziła go i dla nas odkryła w latach 70. XX wieku Édith Montelle, animatorka, bibliotekarka, szefowa kolekcji wydawniczej w szwajcarskim wydawnictwie Slatkine, a przede wszystkim propagatorka sztuki opowiadania.



A my dzisiaj zabawiłyśmy się w opowiadaczki – samozwańcze kamishibaiykami- historii o Wiśle. Malowniczej opowieści o naszej najdłuższej rzece (1047 km), w której towarzyszymy dwóm potokom Białej Wisełce i Czarnej Wisełce (jej źródła) w pouczającej podróży po Polsce, pod drodze poznając walory i zagrożenia z jakimi nasza polska rzeka się mierzy.

*Sochacka Moniak, Teatrzyk kamishibai od podstaw”, „Biblioteka w Szkole”, nr 5, 2022, s. 10-14

Bajka o Wiśle, tekst Magdalena Zarębska, ilustracje Karolina Szopa, @tibumloja 2017

Wiecej zdjęć mozna obejrzeć na naszym IG @bibliobooks4

fot. @kalina7460 @_book_on_prescription