narodowe czytanie2020Matko, w lesie są maliny,

Niechaj idą w las dziewczyny.

Która więcej malin zbierze,

Tę za żonę pan wybierze.

Już jutro, 5 września, będzie miała miejsce akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.

Tegoroczną bohaterką będzie Balladyna Juliusza Słowackiego, romantyczny dramat w pięciu aktach, dedykowany Zygmuntowi Krasińskiemu.

Akcję zainauguruje Para Prezydencka, która wraz z aktorkami i aktorami odczyta fragmenty tego jednego z najbardziej znanych polskich dramatów w Ogrodzie Saskim w Warszawie o godzinie 12.00. Wydarzenie będzie streamingowane, więcej TU

Jak to się zaczeło i z czyjej inicjatywy?

Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda, dyrektorka Biura Kultura - wcześniej m.in wicedyrektorka TVP-Kultura. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym [za Wikipedia].

[jmb]