Menu

default_mobilelogo

Kopia Kopia recepta na toleracnjęNiepełnosprawność, jak pisze w swoim eseju antropolożka kultury i tłumaczka Maria Reimann, „wynika nie tylko z kondycji ciała, ale i ze sposobu, w jaki na odmienność czy niesprawność ciała reagują inni. Niepełnosprawność jest także doświadczeniem, opowieścią o sobie” i co podkreśla autorka stanowi tylko - przynajmniej dla niej - część, i to od czasu do czas, jej tożsamości, nie definiując jej całkowicie.

Dzięki książkom będącym literackim zapisem doświadczenia niepełnosprawności, lekko fabularyzowanych bądź zupełnie fikcyjnych, a oba te typy znajdują się na wystawie, wierzę, że uniwersum osoby z niepełnosprawnością, stanie się dla wielu czytelniczek i czytelników bardziej przystępne i zrozumiałe.

A tym samym, że dzięki czytaniu umocnimy się w postawie empatycznej wobec każdej odmienności, neuroróżnorodności, bo przecież, jak mówi mama Marii Rejmann „każda/y z nas coś ma. Ktoś źle widzi, ktoś nie ma nogi, ktoś jest strasznie nieśmiały”.

Zapraszamy więc nie tylko do zapoznania się z treścią wystawy/plakatów, ale przede wszystkim do czytania zaprezentowanych na plakatach książek.

Wystawa powstała między innymi w związku z obchodzonymi w marcu i kwietniu świętami: Światowym Dniem Świadomości Autyzmu i Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa (Dzień Kolorowej Skarpetki), ale wśród zaproponowanych książek są również publikacje dotyczące osób niedosłyszących, niedowidzących.

@_book_on_prescription

#ksiazkanarecepte #receptanatolerancje #books #rekomendacje #wystawa #czytamyrozumiemyinterpretujemy #czytamyrozumiemy #projektywbibliotece