Po dwóch latach przerwy wróciła długo wyczekiwana wymiana międzynarodowa z uczniami ze szkoły z Tolosy (Hiszpania), z którą współpracujemy od wielu lat. Gościliśmy w Poznaniu 38 uczniów oraz 3 nauczycieli z partnerskiej szkoły z Kraju Basków. Dla naszych gości pobyt u polskich rodzin jest jednym z etapów długiej, corocznej podróży po Europie organizowanej dla pierwszych klas liceum. Po wizycie w Bernie, Pradze i Oświęcimiu nasi partnerzy zatrzymali się na 5 dni w Poznaniu, gdzie gościły ich rodziny polskich uczniów.

Było to 5 intensywnych i pełnych wrażeń dni. Razem odkrywaliśmy na nowo niesamowite zakątki Poznania i okolic. Wspólnie zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Poznaniu, gdzie braliśmy udział w fascynujących warsztatach „Fałszerze dzieł sztuki”.

Widzieliśmy także najważniejsze miejsca turystyczne na Starym Rynku i Ostrowie Tumskim. Braliśmy udział we wspaniałym pokazie wytwarzania rogali świętomarcińskich w Muzeum Rogala. Tam nasi goście (i my także!) poznaliśmy wyrażenia gwary poznańskiej i obejrzeliśmy fantastyczną animację o historii Polski, Poznania i rogala świętomarcińskiego.

Nasi goście mieli okazję uczestniczyć w warsztatach produkcji i malowania bombek w Fabryce Bombek w Gnieźnie. Każdy z nich otrzymał w prezencie własnoręcznie udekorowaną bombkę ze swoim imieniem. Uczniowie baskijscy zwiedzili także Toruń z jego piękną architekturą ceglanego gotyku.

Wspólnie spędzaliśmy czas również popołudniami i w weekendy. Baskowie byli zachwyceni ogniskiem z kiełbaskami zorganizowanym w ogrodzie jednej z naszych uczennic, a my cieszyliśmy się z wyniku meczu towarzyskiego rozegranego z Hiszpanami (Hiszpania – Polska 7:5 i rewanż 4:5).

Zarówno baskijscy uczniowie jak i nauczyciele okazali się bardzo sympatyczni, otwarci i kontaktowi. Nie możemy się doczekać naszej podróży do Tolosy, aby ponownie się spotkać i poznać nowe, piękne miejsca.

⇒ Zobacz relację w szkolnej galerii.

ADS