Szkoła podstawowa: I miejsce - Grzegorz Golon (8a), Zuzanna Rychlik (8a), II miejsce - Michał Łukaszewski (6a), Maria Zmyślona (8a), 
III miejsce - Zuzanna Michalska (8a), Nadia Gabryelska (8a)

Liceum: I miejsce - Anastazja Lutyńska (4D), II i III miejsca nie przyznano.
Gratuluję.

Małgorzata Wierszuła

13 stycznia gościliśmy w klasie 3 F (częściowo zdalnie, częściowo w realu) przedstawicieli Forum Młodych Dyplomatów, którzy wprowadzili nas w tajniki swojej działalności. Było to pierwsze z cyklu spotkań i wykładów dotyczących dyplomacji i historii najnowszej.

Tomasz Bieryłło

W styczniu klasa I D uczestniczyła w lekcji historii w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, które powstało w 2005 roku, a co za tym idzie, powstał w nim (na parterze) jedyny w Poznaniu i w Wielkopolsce meczet, na ścianach którego piękną kaligrafią napisane są wersety z Koranu. Natomiast na pierwszym piętrze znajdują się przestronne sale lekcyjne, a za nimi galeria. W galerii eksponowane są duże fotografie z dziedziny sztuki i kultury muzułmańskiej. Drzwi Centrum są otwarte dla wszystkich osób chcących poszerzyć wiedzę z religii islamu czy kultury muzułmańskiej. Tak też zrobili uczniowie klasy I D, którzy z zainteresowaniem wysłuchali dyrektora Centrum Muzułmańskiego, imama poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej Youssefa Chadida. W ten sposób lekcję historii ze szkolnej ławki przenieśliśmy do Centrum. Od sześciu lat ukazuje się także Kalendarz Trzech Religii, gdzie chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie kolejno podejmowali tematy. Tegoroczny, szósty, dotyczy godności człowieka. Wcześniej taki pomysł pojawił się w Katowicach, a miasto Poznań jako drugie zaczęło realizować taki koncept.

⇒ Galeria

Małgorzata Wierszuła

Do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy Historycznej zakwalifikowali się następujący uczniowie: Jakub Maryniak (IV F), Szymon Matysiak (III A) oraz Jakub Cichy (III B). Etap okręgowy OWH odbędzie się 21 stycznia 2023 r.
Do etapu wojewódzkiego Olimpiady Solidarności zakwalifikowali się uczniowie: Natasza Śliwińska (I A) oraz Szymon Matysiak (III A). Etap wojewódzki Olimpiady Solidarności odbędzie się 15 marca 2023 r.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Alicja Woźniak

Uczniowie klasy I E wzięli udział w zajęciach warsztatowych poświęconych symbolice Polskiego Państwa Podziemnego. Warsztaty w szczególności przybliżyły znaczenie i funkcję znaku Polski Walczącej. W części teoretycznej warsztatów uczniowie poznali między innymi historię powstania „kotwicy”. Następnie, w części praktycznej, zaprezentowano różne sposoby, jakich używano do malowania znaku Polski Walczącej. Na zakończenie uczniowie samodzielnie mogli wykonać znak używając różnych technik.

Alicja Woźniak

Od poniedziałku 9 stycznia ruszył w naszej szkole projekt ”PROSTY KRĘGOSŁUP”, którego nadrzędnym celem jest zapobieganie dysfunkcjom kręgosłupa oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Hasło projektu - PROSTUJ SIĘ!

W ramach projektu zaplanowane są następujące działania:
1. Akcja PROSTUJ SIĘ w czasie lekcji:
- prosimy nauczycieli o zwracanie uwagi uczniom podczas lekcji, aby przyjmowali właściwą pozycję siedzącą; w każdej sali na biurku nauczycielskim przygotowany będzie specjalny „lizak” z logo projektu
- w wybranych salach uczniowie będą siedzieli na dużych piłkach zamiast na krzesłach

2. Zadania dla klas:
- każda klasa LO przygotowuje plakat z hasłem, na temat projektu; prace należy złożyć do 27 stycznia do pok. 123
- każda klasa SP tworzy pracę plastyczną z materiałów z recyklingu związaną z tematyką akcji

3. Na dużych przerwach o godz.10.30 w holu szkoły odbędą się pokazy ćwiczeń usprawniających.

4. Na zajęciach wychowania fizycznego:
- uczniowie biorą udział w tzw. „treningach kręgosłupa”, czyli ćwiczeniach usprawniających
- nauczyciele przeprowadzą konkurs GIBEK ROKU 2023, czyli wyłonią najbardziej „rozciągniętego” i giętkiego ucznia i uczennicę

5. P. pielęgniarka prowadzi badania wśród uczniów; analiza wyników zostanie przedstawiona w czasie akcji podsumowującej realizację projektu.

6. Liderzy Zdrowia podczas przerw przeprowadzą wśród uczniów akcję „ZAŁÓŻ DRUGIE RAMIĘ”, której celem jest zwrócenie uwagi na właściwe noszenie plecaków.

7. Odbędzie się akcja podsumowująca realizację projektu.

Życzym miłej zabawy!
Grupa Liderów Zdrowia

Konkurs jest poświęcony 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i 18. rocznicy ustanowienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Nadzieja na odzyskanie wolności, jaką żyli pozostawieni przez SS w obozie więźniowie, stała się rzeczywistością 27 stycznia 1945 roku. W tym dniu żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.
1 listopada 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Dla uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy zapraszam do udziału w w/w konkursie. Technika i format: dowolne.
Termin oddania prac: do 23 stycznia 2023 roku (sala 16).

Małgorzata Wierszuła

Uczniowie klas 3, 4 i 8 Szkoły Podstawowej nr 47, w ramach zajęć realizowanych ze środków UNICEF, wzięli udział w warsztatach, w czasie których, pod opieką p. Katarzyny Szydłowskiej i Yulianny Barskiej (asystenta kulturowego) przygotowywali ozdoby świąteczne. Zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia krótkiej prezentacji na temat tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie. Pani Yulianna Barska opowiedziała, jak to wygląda na Ukrainie, natomiast p. Katarzyna Szydłowska porównała tradycje polskie i ukraińskie. Następnie dzieci wykonały dekoracje świąteczne: papierowe aniołki, choinki i gwiazdki. W ostatniej części zajęć uczniowie wykonali ozdobne świąteczne słoiki. I tutaj kreatywność uczestników grała wielką rolę, ponieważ do słoików można było włożyć watę, kamienie pomalowane na złoto czy srebro, jemiołę, wykonane ozdoby papierowe, różne elementy dekoracyjne jak bombki, prezenciki czy jabłuszka. Kompozycja stworzona przez uczniów została rozświetlona lampkami i każdy mógł swoją pracę zabrać do domu, co niesamowicie ucieszyło wszystkich.

⇒ Galeria

Wydarzenie/projekt zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

13 grudnia uczniowie klasy 8a i 8b odwiedzili studio telewizji WTK. Na zaproszenie redaktora naczelnego Dariusza Milejczaka i znanego dziennikarza Krzysztofa Czuba mogli zapoznać się z zasadami tworzenia reportaży oraz pracą dziennikarzy w studiu. Zobaczyli studia telewizyjne, w których nagrywane są programy informacyjne, publicystyczne i sportowe, np. "Puls dnia", "Poranek WTK". Dowiedzieli się również, jak działa sprzęt studyjny i zobaczyli wiele lifehacków ułatwiających pracę prezenterów podczas nagrywania programów i transmisji na żywo. Spotkali się również z prezenterem pogody p. Szymonem Kozłowskim. Na zajęciach w szkole, pod okiem p. Yulianny Barskiej, uczniowie stworzyli notatkę prasową, czyli krótki tekst dziennikarski o charakterze informacyjnym, w której opisali swoją wizytę w WTK. Wizyta w stacji była możliwa dzięki wsparciu ze środków UNICEF w ramach międzynarodowego programu integracji kulturalnej.

⇒ Galeria

Wydarzenie/projekt zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Grudzień to czas ważny dla Wielkopolan z racji rocznicy wybuchu powstania w 1918 roku. Klasa III B uczestniczyła w lekcji tramwajowej poświęconej temu wydarzeniu. Podczas przejażdżki po Poznaniu zabytkowym tramwajem uczniowie słuchali o początkach powstania, jego przebiegu oraz jego dowódcach. Ważną rzeczą dla Wielkopolan było zwycięstwo w tej walce, która kończyła najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy. Uczniowie otrzymali także materiały edukacyjne do wystawy elementarnej. Lekcja zakończyła się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Alicja Woźniak

W lutym tego roku minęła 80. rocznica powstania Armii Krajowej. Klasa II D zwiedziła wystawę poświęconą temu wydarzeniu. Plansze ukazywały także obrazy z czasu kampanii wrześniowej, napaść Niemiec i ZSRR na Polskę. Inna część wystawy przedstawiała czasy okupacji, walkę Polaków podczas Powstania Warszawskiego i dowódców AK.

AW