I miejsce - Maurycy Wysocki (II B) i Nikodem Cioch (II D), II miejsce - Pola Datkiewicz (I E), III miejsce - Zuzanna Komisarczyk (II D) i Michał Gołąbek (I C). Gratulujemy!

Małgorzata Wierszuła

Self-defemmece to połączenie słów "self-defense" oraz "femme" i jest to projekt organizowany w ramach Olimpiady Zwolnionych z Teorii. Jest to inicjatywa uczniowska od dziewczyn dla dziewczyn, która zajmuje się uświadamianiem o istniejących zagrożeniach przemocy wobec kobiet oraz o sposobach radzenia sobie z nią i jej możliwego zapobiegania. Skupia się ona na aspekcie zagrożeń związanych z przemocą zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Głównym celem projektu jest podjęcie działania w celu wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa kobiet w społeczeństwie oraz, dodatkowo, inicjatywa działa na rzecz podniesienia pewności siebie oraz budowania siły kobiet.
Na instagramie projektu można między innymi dowiedzieć się, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia oraz gdzie można zgłosić się po pomoc. Dodatkowo, organizatorki zaproponowały skuteczne rozwiązania nie tylko w postaci merytorycznych treści, lecz również otwartych, darmowych, warsztatów z samoobrony, które rozwinęły kompetencje i umiejętności kobiet. Dzięki tym działaniom inicjatywa przyłożyła się do budowania silnej społeczności kobiet.
Zaobserwujcie profil na Instagramie, aby nie ominęły Was ich działania!

MA

Jest nam miło poinformować, że uczennice naszego liceum: Lena Dziamska, Alicja Zarębska, Matylda Lisowska oraz Julia Głębocka znalazły się w gronie finalistów konkursu artystycznego "Culturiada" organizowanego przez Zespół Szkół Urszulańskich. Parafraza obrazu Amadeo Modiglianiego Leny oraz ożywiony obraz uczennic IV F zachwyciły jury, co zaowocowało udziałem w wystawie. Serdecznie gratulujemy! Wasza pasja, wyobraźnia i zaangażowanie są prawdziwym źródłem inspiracji dla nas wszystkich. Dzięki Waszemu talentowi, świat staje się piękniejszy i bardziej kolorowy. Brawo za Wasz wysiłek i za to, że podzieliliście się z nami swoim niezwykłym talentem!

KŻP

Julia Górecka, uczennica klasy IV A, została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Etap centralny olimpiady został przeprowadzony 7 kwietnia w Białymstoku. Oprócz tytułu i nagród rzeczowych Julia uzyskała indeks zwalniający z postepowania rekrutacyjnego na wiele wyższych uczelni w Polsce.
Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

Agnieszka Karbowa

3 kwietnia uczniowie klasy 1i liceum uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sądu Rejonowego w Poznaniu. W ramach programu "Sędziowie dzieciom i młodzieży" nasi uczniowie spotkali się z sędzią Anną Lewandowską, która opowiedziała o tym, jak wygląda codzienna praca sędziego w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz jak funkcjonuje w Polsce wymiar sprawiedliwości. Licealiści zwiedzili najważniejsze sądowe pomieszczenia: salę rozpraw, niebieski pokój przesłuchań oraz policyjne pomieszczenia aresztu śledczego. Zapoznali się z tajnikami pracy sędziego oraz policjantów, a następnie sami wcielili się w role sędziego, prokuratora, adwokata, oskarżonego, świadków i przeprowadzili własną rozprawę sądową. Był to dzień pełen wrażeń, ciekawa i inna forma zdobywania wiedzy oraz nowych doświadczeń.

Agnieszka Karbowa

W związku z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zapraszam uczniów szkoły podstawowej i liceum do udziału w konkursie wiedzy, który odbędzie się 24 kwietnia (środa) o godz. 9.45 w sali 16. Zgłoszenia do 23 kwietnia (sala 16).

Małgorzata Wierszuła

Kolejna edycja Dnia Przedsiębiorczości za nami. Uczniowie klas trzecich zaprezentowali swoje pomysły na prowadzenie biznesu, a przygotowane produkty i usługi cieszyły się dużym zainteresowaniem. ⇒ Zapraszamy do galerii.

I miejsce - Amelia C. (II A), II miejsce - Weronika W. (III A), III miejsce - Maciej K. (II D). Gratulujemy serdecznie i już dziś zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu!

Agnieszka Dobierska

Konkurs "25 lat Polski w NATO" 
Szkoła podstawowa: I miejsce - Lena Kołodziej (4a), II miejsce - Marcel Smorawski (5a) i Marta Węckowska (5a), III miejsce - Alicja Węckowska (5a)
Liceum: I miejsce - Walentyna Marosik (IV A), II miejsce - Maurycy Wysocki (II B)

Konkurs "Tadeusz Kościuszko i bitwa pod Racławicami" 
Szkoła podstawowa: I miejsce - Marcel Smorawski (5a), II miejsce - Marek Kąsowski (5a), III miejsce - Lena Kołodziej (4a)
Liceum: I miejsce - Julia Piechocka (II B)
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Małgorzata Wierszuła

W dniach 17-22 marca uczniowie klas drugich mieli kolejną okazję do spotkania ze swoimi kolegami z Niemiec oraz poznawania ich kultury i tradycji. Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania i wspólnego zdjęcia grupy polskiej, niemieckiej oraz włoskiej, która w tym samym czasie uczestniczyła w wymianie z Europaschule w Troisdorfie. Wspólnie spędzaliśmy czas. Zwiedziliśmy Kolonię, Bonn i Troisdorf, graliśmy w kręgle, jedliśmy pyszne burgery. Ostatniego dnia mogliśmy zobaczyć w jak ciekawy sposób tegoroczni abiturienci żegnali się ze szkołą oraz swoimi młodszymi kolegami. Wzięliśmy też udział w lekcjach języka angielskiego. Po podsumowaniu wymiany nadszedł czas na pożegnanie. Bis zum nӓchsten Mal, unsere Freunde! Arrivederci!
Dziękujemy organizacji międzynarodowej Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za finansowe wsparcie wymiany.

Justyna Potaczek i Hanna van Loon

W marcu uczniowie klasy II B uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Fizyki UAM. Nauka rozpoczęła się od inspirującego spotkania z panem prof. Rufinem Makarewiczem i rozmowy o dźwięku. Podczas wizyty w komorze bezechowej, staliśmy w ciszy i ciemności, doświadczając deprywacji sensorycznej. W trakcie zajęć laboratoryjnych, prowadzonych przez panią dr Marię Dobies oraz pana dr Piotra Trochę, uczniowie nabywali wprawy w planowaniu i przeprowadzaniu doświadczeń oraz opracowywaniu wyników i wyciąganiu wniosków. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę oraz rozbudzanie zainteresowań uczniów.

Hanna van Loon