To już koniec. Ale jaki koniec! Pożegnanie naszych Absolwentów w stylu... Oscara!
Kochani Maturzyści! Za nami niezwykłe, pełne emocji pożegnanie. Wasza gala absolutoryjna przeszła do historii naszej szkoły niczym oscarowa noc! Było elegancko, wzruszająco i z ogromną dawką pozytywnej energii.
Teraz czas na Wasz najważniejszy "film" - egzamin maturalny. Z całego serca życzymy Wam powodzenia na każdym kroku. Pokażcie, na co Was stać! Jesteśmy z Was niesamowicie dumni i wierzymy w Wasz sukces.

HVL

Konkurs - 1OOO. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

W liceum I miejsce zdobyła Martyna Skrzypczak (I A), natomiast w szkole podstawowej I miejsce Lena Kołodziej (5a) i Ala Węckowska (6a), II miejsce Ada Waluś (5a), III miejsce Kacper Karuba (5a). Gratulujemy.

Małgorzata Wierszuła

W marcu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Finalistami naszego liceum zostali: Hubert Smardz (III E), Nadia Gabryelska (II E) i Pola Datkiewicz (II E). Gratulujemy.

Małgorzata Wierszuła

Nasza szkoła gościła uczniów i nauczycieli z hiszpańskiej miejscowości Cañete de las Torres, którzy przyjechali do nas w ramach wymiany ze szkołą IES Virgen del Campo. Gospodarzami byli uczniowie klasy 2E LO, którzy z ogromnym zaangażowaniem przyjęli swoich hiszpańskich kolegów i koleżanki.
Wspólnie spędziliśmy tydzień pełen ciekawych zajęć i wycieczek – zwiedziliśmy Ostrów Tumski i Bramę Poznania, spacerowaliśmy po Starym Mieście, odwiedziliśmy Muzeum Rogala, Nowe Zoo, a także bawiliśmy się w kręgielni i na zakupach. Nie zabrakło też meczu siatkówki i warsztatów językowych. Jednym z punktów programu była wycieczka do Wrocławia, podczas której goście mogli się cieszyć urokami polskiej architektury i klimatem miasta.
Tydzień upłynął w świetnej atmosferze – był czas na naukę, zabawę i budowanie międzynarodowych przyjaźni. Teraz z niecierpliwością czekamy na rewizytę w Hiszpanii.

Karolina Żok-Plackowska i Manuel Suárez Rueda

Katarzyna Podgórska z klasy II H zasługuje na uznanie za wyjątkowe osiągnięcie artystyczne. Uczennica naszej szkoły zdobyła prestiżowe wyróżnienie w konkursie Culturiada, organizowanym przez XXXIX Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu, za nowatorską parafrazę obrazu Salvadora Dalí "Statek Motyli". Kasia, wykazując się nie tylko niezwykłą wrażliwością artystyczną, ale także kreatywnością, zinterpretowała w sposób nowatorski klasyczne dzieło, wzbogacając je o swój indywidualny styl. Jej praca stanowi doskonały przykład, jak pasja i zaangażowanie w sztukę mogą przekraczać granice tradycyjnych form wyrazu.
Konkurs Culturiada ma na celu popularyzację dziedzictwa kulturowego krajów hiszpańskojęzycznych, francuskojęzycznych oraz włoskich, a także rozwijanie samodzielności, kreatywności oraz umiejętności pracy w grupie wśród młodzieży. Wyróżnienie, jakie otrzymała Kasia, bardzo nas cieszy i wierzymy, że jej sukces zachęci kolejne osoby do zgłębiania sztuki oraz nauki języków obcych.

KŻP

9 kwietnia uczniowie klas drugich liceum zaprezentowali swoje pomysły na prowadzenie własnych firm, a ich produkty i usługi spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. Zapraszamy do galerii.

Licealiści z klas drugich wrócili niedawno z niezapomnianej polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w partnerskim Troisdorfie.
Nasi uczniowie mieli unikalną okazję, by zanurzyć się w niemieckiej codzienności. Mieszkali u gościnnych rodzin, poznając od środka ich zwyczaje i tradycje. Zobaczyli, jak wygląda niemieckie życie szkolne, uczestnicząc w lekcjach i integrując się z rówieśnikami. To była bezcenna lekcja o otwartości i zrozumieniu.
Program wymiany był wypełniony wycieczkami. Razem z niemieckimi kolegami zwiedzili przepiękne Bonn i imponującą Kolonię, podziwiając ich zabytki i chłonąc historię. Emocji dostarczyła także wizyta w Muzeum Sportu oraz interaktywna gra miejska, która nie tylko bawiła, ale i uczyła współpracy i orientacji w terenie.
Jedną z atrakcji była również była interaktywna wystawa dzieł Claude'a Moneta. Nasi uczniowie mieli szansę doświadczyć sztuki w zupełnie nowy, angażujący sposób.
Ta wymiana to nie tylko poznanie innej kultury, ale przede wszystkim budowanie mostów między młodymi ludźmi z Polski i Niemiec. Za finansowe wsparcie pragniemy podziękować międzynarodowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Justyna Potaczek i Hanna van Loon

Uczniowie klasy II A pojechali na wycieczkę do Warszawy. W planie wyjazdu było zwiedzanie gmachu Sejmu i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Będąc w Sejmie mieliśmy okazję obserwować obrady z galerii Sali Posiedzeń Sejmu. Zostaliśmy powitani przez prowadzącą obrady p. wicemarszałek Dorotę Niedzielę. Poznaliśmy też p. posłankę Karolinę Pawliczak, która opowiedziała, jak wygląda praca parlamentarzystów. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii budynków sejmowych i oprowadziła po znanych z mediów miejscach, jak na przykład gabinecie Marszałka Sejmu i Sali Kolumnowej. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Wizytę w Sejmie zwieńczyliśmy pamiątkowym zdjęciem.
Z ulicy Wiejskiej dotarliśmy do zabytkowej elektrowni tramwajowej, gdzie mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego. Niezwykła ekspozycja muzealna przybliżyła nam historię powstania, jego bohaterów i codzienne życie mieszkańców Warszawy w czasie walk. Mogliśmy zobaczyć, jaka była skala zniszczeń i jak wielką ofiarę poniosła stolica.
Późnym wieczorem wróciliśmy pociągiem do Poznania. Wyjazd był świetną okazją do integracji. To był bardzo udany dzień!

KD

⇒ Galeria

Pięcioro uczniów z klasy 3E naszego liceum miało okazję uczestniczyć w unikatowych warsztatach w ramach projektu Erasmus+ "Let's AI Improve European Schools and Citizens' Lives". Wydarzenie odbyło się w Liceum Akademickim Da Vinci. Program warsztatów rozpoczął się od sesji networkingowej, podczas której uczestnicy mieli okazję nawiązać nowe znajomości. Następnie odbyła się prezentacja projektu, w której omówiono jego cele, partnerów oraz zaplanowane działania. Po krótkiej przerwie kawowej, uczniowie wzięli udział w pierwszym warsztacie dotyczącym wprowadzenia do sztucznej inteligencji, gdzie poznali podstawy AI i jej zastosowania. Kolejna przerwa pozwoliła na chwilę odpoczynku przed drugim warsztatem, który skupiał się na projektowaniu prototypów aplikacji lub usług opartych na AI, z pracą w grupach międzyszkolnych. Następnie, uczestnicy przedstawili swoje prototypy i podsumowali warsztaty, wypełniając ankiety i otrzymując certyfikaty uczestnictwa. Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywne uczestnictwo w warsztatach Erasmus+ i zaangażowanie w projektowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Karolina Żok-Plackowska

1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II.
W tym roku będziemy obchodzić tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, dwóch niezwykle ważnych wydarzeń w naszej historii, które potwierdziły wobec świata ważność, niezależność i niepodległość młodego państwa polskiego.
Z tej właśnie okazji zapraszam uczniów szkoły podstawowej i liceum do udziału w konkursie w następujących kategoriach (do wyboru):
- praca plastyczna
- lapbook
- kartka z kalendarza
Technika i format - dowolne. Termin oddania prac: do 16 kwietnia (sala 16).

Małgorzata Wierszuła

Maria Kluczyńska z kl. II C zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie "Strażnicy Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Wierszuła