Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 47 wzięli udział w międzykulturowych zajęciach realizowanych ze środków UNICEF (zadanie 5.3), w czasie których, pod opieką p. Katarzyny Ciupy-Wojtasik, zostali wprowadzeni w świat edukacji finansowej.
8 maja odbyły się warsztaty edukacji finansowej pt. "Skąd biorą się pieniądze?" Dzieci dowiedziały się czym jest barter, jakie rodzaje płacideł ludzie używali na przestrzeni wieków, skąd biorą się pieniądze, dlaczego bankomat to nie maszynka do robienia pieniędzy, jakie są najnowocześniejsze banknoty na świecie, czym jest pieniądz elektroniczny.
Dzieci miały okazję wypłacać pieniądze z różnych części świata z bankomatu i rozpoznawać różne zabezpieczenia banknotów. Podczas warsztatu przeprowadzono eksperyment - czy najnowocześniejsze banknoty z włókna polimerowego rozpuszczają się w wodzie - jak się okazało - nie rozpuszczają się. Po tych zajęciach dzieci z pewnością zapamiętają zarówno rodzaje płacideł, jak i współczesne metody płatności.
15 maja 2023 roku odbyły się warsztaty edukacji finansowej pt. "Oszczędzanie, czyli o zachciankach, potrzebach i 3 skarbonkach". Dzieci podczas warsztatów dowiedziały się, dlaczego oprócz wydawania pieniędzy warto także oszczędzać i pomagać innym, zdefiniowały i pogrupowały zachcianki i potrzeby, dowiedziały się jak wykorzystać metodę 3 słoików, czyli skarbonek na wydatki, oszczędzanie i pomoc innym, stworzyły spersonalizowane skarbonki. Tworzenie własnych skarbonek z wykorzystaniem kreatywnych materiałów zwiększa motywację dziecka do oszczędzania. Dobre nawyki finansowe warto kształtować od najmłodszych lat. Zdjęcia przedstawiają różnorodność skarbonek, które powstały podczas warsztatów (⇒galeria).
Projekt zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).