„Powiedz mi człowieku, jaką prawdę w sobie nosisz, a powiem Ci nie tylko kim jesteś, ale czy w ogóle jesteś.”

12 marca w naszej szkole świętowaliśmy całą naszą społecznością Dzień Patrona.
Tym razem Święto miało jeszcze dodatkowo uroczysty charakter - nasza szkoła świętowała dwudziestolecie nadania imienia Księdza Profesora. Od dwudziestu lat jesteśmy dumni, że mamy takiego Patrona. Nasi starsi koledzy tak wówczas uzasadniali wybór Józefa Tischnera:

„W swoich dziełach ten jeden z najznakomitszych umysłów drugiej połowy XX wieku, takich jak na przykład „Filozofia dramatu” nakreśla nam wartości kształtujące nasz młody charakter. Wskazuje drogę prawości i uczciwości, którą powinniśmy podążać. Człowiek ten imponuje nam swoimi poglądami, ideowością, wiedzą oraz postawa życiową. Jego dzieła w dużym stopniu mówią o nim samym, możemy doszukiwać się w nim cech charakteru, którymi powinien kierować się każdy człowiek w świecie zdominowanym przez materializm i pogoń za władzą, pragniemy patrzeć na świat oczami Księdza Profesora Józefa Tischnera”.

Warto przypominać ten czas i wciąż aktualizować wartości bliskie naszemu Patronowi, bo przecież:
Kim jest Patron szkoły dla jej uczniów? Czy oderwaną od rzeczywistości postacią, daleką i niezbyt obecną w uczniowskiej świadomości? Może postacią z apeli i akademii, czczoną obowiązkowo deklamacjami poezji na jej cześć? A czy Patron szkoły może być kimś inspirującym, autorytetem, wzorem? Czy może być postacią, którą znamy nie tylko z akademii, ale z codziennego doświadczenia szkolnego, postacią, do której w jakiś sposób się odnoszą? Czy Patron może być… kimś bliskim? Waszą obecnością i pięknym udziałem w uroczystości potwierdziliście, że to Ważny dla nas Człowiek!

Publikowane w galerii zdjęcia z uroczystości otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pana Roberta Kolbuszewskiego, bardzo dziękujemy.

Justyna Jaworska, Kalina Grochocka i Beata Zioła