12 kwietnia klasa I D odwiedziła Centrum Edukacyjne „Przystanek historia”, aby obejrzeć wystawę multimedialną „20–40–20”. Wystawę przygotowano w 2020 roku, aby uczcić dwa ważne wydarzenia: 100. rocznicę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami oraz 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Podczas wizyty uczniowie obejrzeli film opisujący losy 16-letniego harcerza i jego ojca aresztowanych przez Sowietów w 1939 roku. Ciekawym elementem projekcji było wystąpienie w roli narratora samego bohatera, przedstawiającego drogę aresztowanych od pobytu w obozie do brutalnej śmierci w lesie katyńskim. Droga ta była przeplatana wspomnieniami żołnierzy i oficerów walczących w bitwie warszawskiej z 1920 roku. Uczniowie również usłyszeli o jedynej kobiecie, która zginęła w Katyniu. Była to Janina Lewandowska, podporucznik, pilot lotnictwa polskiego. Jej ojcem był gen. Józef Dowbor–Muśnicki, dowódca powstania wielkopolskiego z 1919 roku. Miłym akcentem na zakończenie było wręczenie naszej grupie upominku – gier edukacyjnych i plakatów związanych z II wojną światową.

Alicja Woźniak